Autor článku
Martin Spano je slovenský počítačový vedec, spisovateľ, futurista a popularizátor informatiky, programovania a umelej inteligencie. Prednáša na technologických konferenciách a zapája sa aktívne do verejnej diskusie o umelej inteligencii. V sérii svojich blogových článkov nás uvedie do sveta umelej inteligencie a jej potenciálu vo svete podnikania a účtovníctva.
Nakoľko pokračujete v čítaní ďalej, nie je toto našťastie váš prípad. Tu je sľúbených 7 krokov pre integráciu umelej inteligencie do vašej spoločnosti:
1. Naštudujte si tému umelá inteligencia
Zistite, čo to je, kde sa používa, aké sú jej výhody a nevýhody. Pokiaľ preferujete slovenčinu, vhodný je na to napríklad tento seriál, články o umelej inteligencii na Wikipédii a moja kniha, ktorú si zadarmo môžete stiahnuť na mojom webe. V angličtine je tých zdrojov viac, jednak vo forme online kurzov na stránkach ako Udemy či Coursera, prípadne aj knihy. Tie som pre časopis Forbes odporučil v článku Umelá inteligencia a jej budúcnosť. Mnoho kvalitných videí o úvode do problematiky sa dá nájsť aj na YouTube.
2. Porozmýšľajte, kde by ste umelú inteligenciu vedeli využiť
Uveďte si príklad. Dajme tomu, že má vaša firma linku podpory. Tú v súčasnosti obsluhujú ľudia. Na tento problém by už v súčasnosti boli možné nasadiť tzv. chatbot.
3. Stanovte si konkrétne ciele
Pokračujem prípadom chatbota. Chatboty majú v súčasnosti svoje obmedzenia, takže si môžete napr. cieľ stanoviť, že chatbot dokáže obsluhovať 50 % všetkých hovorov.
4. Kontaktujte externých expertov
Skontaktujte sa s konzultantom alebo firmou, ktorá sa vývojom chatbotov zaoberá. Takáto firma má už s takýmito riešeniami bohaté skúsenosti a pozná teda všetky za a proti jednotlivých riešení.
5. Uskutočnite pilotný projekt
Dôležité je overiť si, či je použitie umelej inteligencie niečo, čo vašej firme naozaj prinesie nejakú pridanú hodnotu a zvýšenie produktivity. Na to je vhodný práve pilotný demo projekt. Môže sa vám stať, že nakoniec zistíte, že umelá inteligencia, aspoň v súčasnom stave vývoja nie je pre vás, čo je samozrejme v poriadku, pretože v tomto štádiu ste do nej ešte veľa neinvestovali.
6. Počítajte s budúcou expanziou
Už od začiatku myslite na to, že v budúcnosti budete chcieť použitie umelej inteligencie vo vašej firme rozšíriť. Umelá inteligencia potrebuje veľmi vysokú výpočtovú silu a obrovské množstvo úložného priestoru. Myslite na tieto veci už od začiatku, vyhnete sa tak problémom so škálovateľnosťou v budúcnosti.
7. Integrujte umelú inteligenciu do každodenného behu vašej spoločnosti
Gratulujem, všetky počiatočné kroky ste úspešne uskutočnili, môžete integrovať umelú inteligenciu do bežného behu vašej spoločnosti.