Prečítajte si druhú časť rozhovoru so živnostníkom Eduardom Novotným – EDUSS.
Predchádzajúca časť rozhovoru:
1. časť
Spomenuli ste, že ste kupovali nové stroje. Využili ste nejaký podnikateľský úver?
Nie, využil som iba dotáciu z Úradu práce, z ktorej som kúpil zariadenie na začiatok.
Odporučili by ste využiť dotáciu od Úradu práce iným, ktorí rozmýšľajú nad začatím vlastného podnikania?
Áno, ale záleží od toho, či chcú podnikať dlhodobo, alebo len krátkodobo. S dotáciou musí udržať živnosť minimálne 3 roky, bez toho aby ju prerušil.
Čo by ste poradili ostatným, ktorí chcú získať dotáciu od Úradu práce?
Základom je mať dobre rozpísaný podnikateľský zámer. Aby v ňom bolo napísané čo chcú robiť, aké majú plusy, aké majú mínusy oproti konkurencii a nebáť sa tam uviesť aj negatívne veci, ktoré sa môžu stať, ale nemusia.
Kto podľa Vás má na Slovensku šancu stať sa úspešným podnikateľom?
Cieľavedomý človek, ktorý sa nedá odbiť. „Keď ho vyhodia dverami, musí sa vrátiť oknom.“
Aké by mal mať predpoklady?
Musí byť flexibilný. Keď mu zákazník zavolá 16:02 a on robí do 16. h, mal by aj tak zdvihnúť telefón, opýtať sa o čo má záujem. Takže flexibilita, či už časovo alebo vo všetkom. Bez toho sa to nedá. Niektoré firmy si zmyslia, o 5 minút 12, že chcú vyrobiť 500 magnetiek a potrebujú ich najneskôr zajtra… Mám jedného zákazníka, ktorý si príde dať vyrobiť pečiatky vždy o piatej-o šiestej večer: „Potrebujem do zajtra spraviť týchto 30 pečiatok.“ Hovorím: „Nie je problém“.
Nie je to tak trochu na úkor rodiny?
Ani nie. Výrobu mám v prístavbe rodinného domu, takže doma som stále. Vyrábam hlavne večer, keď priateľka s dcérou zaspia. Ak treba, tak aj cez deň sa odbehne a zapne sa stroj a potom už len prídem skontrolovať či je to tak ako má byť.