Dobrý deň,
ako zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve príspevok od štátu pre SZČO v súvislosti s COVID-19.
Ďakujem.
7 odpovede
Dobrý deň pani Zdena,
tento príspevok v peňažnom denníku zaúčtujte ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
Dobrý deň, účtovala som príspevok z opatrenia č. 2 podľa vášho vzoru a vychádza to na príjem ovplyvňujúci základ dane. Na stránke https://korona.gov.sk/prva-a-druha-pomoc/ je jasne uvedené, že príspevok pre szčo nepodlieha zdaneniu. Azda neprebehla ešte takáto zákonná úprava ?
Dobrý deň pani Adriana,
presne tak. Zákonná úprava ešte neprebehla. Akonáhle táto informácia bude schválená aj v zákone, budeme o týchto zmenách informovať.
Ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
Zákon o dani z príjmov v novelizovanom § 9 ods. 2 písm. d) a v § 13 ods. 2 písm. k) upravuje príspevky pre právnické aj fyzické osoby na podporu udržania pracovných miest poskytovaných v rámci aktívnej politiky štátu ako oslobodené od dane. Ide teda napríklad o príspevky poskytované z projektu Prvá pomoc a Prvá pomoc plus realizovaných prostredníctvom Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, ktoré sa poskytujú podľa § 54 ods. 1 písm. e) zákona o službách zamestnanosti. Medzi tieto príspevky patrí jednak príspevok zamestnávateľom na náhradu mzdy zamestnancov, ale aj príspevok na náhradu straty príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti pre SZČO.
Novela zákona o dani z príjmov nadobudla účinnosť 1.1.2021, avšak vzťahuje sa aj spätne na príspevky poskytnuté počas roka 2020.
Ak SZČO uplatňuje paušálne výdavky: Paušálne výdavky sa počítajú zo zdaniteľných príjmov, do ktorých sa príjmy z príspevkov nezahrnú. V zdaniteľných príjmoch budú teda len príjmy bez prijatých dotácií, z ktorých sa následne bežným spôsobom odpočítajú paušálne výdavky vo výške 60 % (max. 20 000 eur) a zaplatené odvody. Z tejto sumy nie je potrebné nič odpočítavať ani upravovať.
Potvrdené aj telefonátom na finančnú správu.
Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-prispevkov-prvej-pomoci-pre-zamestnavatel-szco © Podnikajte.sk
Tie SZČO, ktoré vedú daňovú evidenciu, jednoduché účtovníctvo, či výnimočne podvojné účtovníctvo, teda uplatňujú si skutočne vynaložené (preukázateľné) výdavky na účely výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby. V týchto prípadoch by malo byť tiež potrebné vylúčiť výdavky, na ktoré sa príspevky použili. Ak ich SZČO použila na výdavky súvisiace so svojou činnosťou (podnikaním), napr. na odvody, nájomné, nákup materiálu či tovaru, školenia, licenčné poplatky a pod., tieto výdavky budú považované za nedaňové, pričom by nemalo byť podstatné, či išlo o výdavky presne v danom mesiaci, ale vylúčiť je potrebné výdavky do výšky prijatých príspevkov.
Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-prispevkov-prvej-pomoci-pre-zamestnavatel-szco © Podnikajte.sk
Dobrý deň.Prosím Vás osobny vklad podnikateľa sa berie ako príjem pri uplatňovaní finančného príspevku?
Dobry den, ako je to v pripade prijatych dotacii na najom MHSR a DP? Pri DP uctovania pausalnych vydavkoch – prijem najomcu – sa do prijmu zahrna takyto prispevok?