Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, s akým dátum mám účtovať bločky napr. za nákup nafty u SZČO (platcu DPH), ktorý vedie daňovú evidenciu. V tomoto prípade sa neúčtuje o priebežných či prechodných položkách. Ako teda vysporiadať rozdiel medzi dátumom na bločku a dátumom na bankovom výpise, aby to aj z pohľadu kontrolného výkazu potom bolo správne??
Ďakujem
3 odpovede
Dobrý deň pani Daniela,
ak v programe účtujete o daňovej evidencii, tak doklad zaúčtujete napr. cez valutovú pokladnicu. Suma bude prepočítaná kurzom, ktorý platí pre dátum zaúčtovaného dokladu.
Pri zaúčtovaní bankového výpisu použijete kurz, ktorý použila banka. V tomto prípade tieto sumy nebudú zhodné. Keďže v daňovej evidencii neúčtujete o priebežných položkách, tento výdavok zaúčtujete do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.
Dobrý deň,
tu sa však nejedná o prepočet meny a kurzy, ale len o dátumy na dokladoch, kde napr. v jednoduchom účtovníctve sa rozdiel medzi dátumom na bločku a dátumom zúčtovania na bankovom výpise vysporiada cez priebežné položky. V daňovej evidencii toto nie je možné, preto sa chcem opýtať s akým dátumom mám zaúčtovať daný prípad. Či podľa bločku alebo bankového výpisu.
S pozdravom
Dobrý deň pani Daniela,
daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu nie je považovaný za účtovnú jednotku, nemusí viesť účtovníctvo a postupovať podľa zákona od účtovníctve. Zákon o dani z príjmov nepredpisuje formu, akou má byť daňová evidencia vedená, forma vedenia evidencie závisí od rozhodnutia daňovníka. Zákon o dani z príjmov stanovuje len obsah daňovej evidencie, a teda skutočnosti, ktoré sa musia evidovať
Myslíme si, že je na daňovníkovi, ako si v internej smernici určí, ktorý dátum bude uvádzať pri účtovaní platby kartou, či to bude dátum uvedený na bločku, alebo dátum, ktorým sa platba odpíše z účtu.
Všetky tieto informácie doporučujeme overiť s účtovným poradcom.